+48 508 495 141 biuro@nowaewangelizacja.org

Wybierz grupę warsztatową – V Kongres Nowej Ewangelizacji

Warsztat 1

Przed wami małżeństwo – rozpoznawanie powołania do małżeństwa

Viola i Marek Barszczewscy, Poznań, Ruch Spotkania Małżeńskie

OPIS

Prezentacja na temat budowania relacji w związku jako sposobu życia miłością Boga i bliźniego (na tle Ikony Spotkań Małżeńskich). Łaska sakramentu małżeństwa wspiera budowanie tych relacji – dlatego warto przyjąć ten sakrament.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 2

Baranki – przygotowania do Sakramentu Pojednania i Komunii Świętej w rodzinie

Justyna i Jakub Wójcikowie

OPIS

Opiszemy, w jaki sposób prowadzimy spotkania przygotowujące do przyjęcia przez dzieci sakramentów, w które zaangażowane są całe rodziny. Przedstawimy formę przygotowań opartą m.in. o wspólne przeżywanie roku liturgicznego. Pokażemy wykorzystywane przez nas pomoce i sposoby aktywizacji uczestników. Opowiemy o przygotowaniu do Sakramentu Pojednania jako odkrywaniu dobra i talentów, które otrzymaliśmy od Boga. Pokażemy, że możliwa jest uroczystość pierwszokomunijna bez fotografa, kamerzysty, prób i prezentów.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 3

Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski Proboszcz parafii Winnica, zaangażowany w Ruch Światło Życie

OPIS

Warsztat zaprezentuje zasady programu duszpasterskiego „Z mamą i tatą do Pierwszej Komunii”. W świadectwie ukazana zostanie historia inspiracji i poszukiwań oraz doświadczenia z trzyletniej praktyki realizacji programu. Szczególny akcent położony zostanie na klimat przygotowania, tworzenie więzi wspólnotowych i rzeczywiste przywrócenie roli rodziców w przygotowaniu dzieci do Pierwszej Komunii. Przewidziany czas na pytania i prezentację materiałów.
ZAPISZ SIĘ

Warsztat 4

KANA Welcome – formacja dla małżeństw

Agata i Jerzy Staroń – Wspólnota Chemin Neuf

OPIS

Prezentacja propozycji duszpasterskiej KANA Welcome organizowanej w parafiach dla małżeństw i par niesakramentalnych. Przedstawienie doświadczeń przez uczestników spotkań.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 5

Nowy człowiek, nowa wspólnota, nowa kultura

Małgorzata i Jarosław Szydłak – Ruch Światło-Życie, KWC

OPIS

Dowiesz się o Ruchu Światło-Życie i że oaza to zjawisko nie zarezerwowane wyłącznie dla Afryki. Bliżej zapoznasz się ze znaczeniami słowa jedność. Zobaczysz, że nie ma co eksperymentować tylko zaufać nawigacji firmy Pismo Święte. Zwiedzisz z nami Namiot Spotkania. Wreszcie zweryfikujesz swoje poglądy o hierarchii mebli domowych. Metoda oazowa jako pomoc we wspólnej drodze do Zbawienia dla małżonków.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 6

Kursy Małżeńskie – jak zbudować silne małżeństwo

Piotr Raś – Alpha Polska

OPIS

W trakcie warsztatu opowiemy o Kursie Przedmałżeńskim oraz Kursie Małżeńskim, które należą do rodziny produktów Alpha. Kurs Przedmałżeński to pięć spotkań dla par, które przygotowują się do ślubu lub rozważają ideę małżeństwa. Kurs Małżeński to siedmiosesyjny cykl spotkań dla małżeństw. Celem Kursów jest dostarczenie parom praktycznych narzędzi, aby wzmocnić relację i budować silne małżeństwo. Do poprowadzenia Kursów nie jest potrzebna żadna dodatkowa wiedza. Wystarczy Twoje doświadczenie pracy nad własnym małżeństwem lub pasja do tego, by widzieć jak relacje małżeńskie w Twoim środowisku umacniają się.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 7

Remont małżeński

Ks. E. Ploch, Anna i Tomasz Chyra – Spotkania Rodzin w Opolu

OPIS

Przedstawienie genezy rekolekcji dla małżeństw, które mają miejsce w diecezji opolskiej od 10 lat; pokazanie prostej formuły spotkań dla małżonków nie będących w żadnym ruchu formacyjnym oraz zaprezentowanie możliwości związanych z rodzinnymi wyjazdami o charakterze urlopowo-rekolekcyjnym. Po prezentacji świadectwo Ani i Tomasza, którzy są jednym z pięciu małżeństw tworzących Remont Małżeński oraz odpowiedzi na pytania uczestników.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 8

Jak skutecznie zdobyć i formować małżeństwa we wspólnocie

Iwona i Andrzej Grzeszuk – Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego “Galilea”

OPIS

W trakcie warsztatu podzielimy się doświadczeniami pracy z małżeństwami wypracowanymi we wspólnocie Galilea. Pokażemy cały proces jakim się posługujemy, aby małżeństwa zdobyć dla Chrystusa i wspólnoty, zbudować i posłać. Poczynając od preewangelizacji (Wieczorek małżeński – „Spotkanie w Kanie”), poprzez pierwsze głoszenie i odbudowanie relacji małżeńskich (kursy Zachariasz i Elżbieta oraz Elkana i Anna prowadzone w metodologii Szkół Ewangelizacji), poprzez umocnienie wiary i relacji małżeńskiej (rekolekcje małżeńskie), aż do stałej formacji małżeńskiej (Dom Zmartwychwstania dla małżeństw – spotkania domowe).

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 9

Niesakramentalni w Kościele

Andżelika i Sławek Kostarscy – Ruch Spotkania Małżeńskie

OPIS

Powiemy o historii naszego nawrócenia i powrotu do Kościoła w rzeczywistości związku niesakramentalnego, o trudnościach jakie się z tym wiązały. Czyli nasze świadectwo. W drugiej części powiemy o tym co robimy w Spotkaniach Małżeńskich, o rekolekcjach dla związków niesakramentalnych i naszej wspólnocie małżeństw niesakramentalnych.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 10

Jak założyć i prowadzić wspólnotę niesakramentalnych

M. i R. Fryzowicz, A. i K. Wójcik – Centrum Mocni w Duchu

OPIS

Od siedmiu lat prowadzimy w Łodzi wspólnotę małżeństw niesakramentalnych. Jest to obecnie grupa 40 osób, spotykająca się regularnie, zaangażowana w ewangelizację, prowadząca rekolekcje. Chcemy podzielić się naszym doświadczeniem powstania takiej grupy i jej prowadzenia, aby zainspirować Was do podobnego działania. https://lodz.jezuici.pl/duszpasterstwa/niesakramentalni.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 11

Czy możliwe jest szczęście małżeńskie po zdradzie

Joanna i Norbert Dawidczykowie – Odnowa Rodzinie

OPIS

Dzisiejsze małżeństwa coraz częściej przeżywają kryzys, do którego przyczynia się zdrada. Badania mówią, że nawet co trzeci dorosły Polak przyznaje się, że przynajmniej raz w życiu zdradził. Zdrada dotyka też małżonków zaangażowanych w życie ruchów i wspólnot Kościoła. Podzielimy się naszymi spostrzeżeniami na temat tego, jak pracować z parami po zdradzie jednego ze współmałżonków. Pokażemy, jakie są możliwości związane z odbudową małżeńskiego zaufania, omówimy etapy w wychodzeniu ze zdrady, podpowiemy rozwiązania, które można zastosować w pracy z parą zmagającą sie z tym problemem.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 12

Skauci Króla jako forma ewangelizacji dzieci we wspólnocie

hm. Paweł Chwiłkowski – Skauci Króla

OPIS

Na warsztatach przedstawimy czym i w jaki sposób pracujemy z dziećmi, dlaczego zależy nam na wspólnocie jako grupie prowadzącej szczep Skautów Króla. Pokażemy praktycznie jak wygląda przykładowa zbiórka z dziećmi

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 13

Kursy dla Rodziców – jak zbudować zdrowe życie rodzinne

Piotr Raś – Alpha Polska

OPIS

W trakcie warsztatu opowiemy o Kursie dla Rodziców (przeznaczonym dla osób, wychowujących dzieci w wieku do 10 lat) oraz Kursie dla Rodziców Nastolatków, które należą do rodziny produktów Alpha. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się: czym są te Kursy, dla kogo są przeznaczone, kto może je prowadzić, jakie treści są podczas nich omawiane. Przekazane zostaną także informacja o tym, jak prowadzić Kursy i jakie materiały są do tego potrzebne. Kursy dla Rodziców przeznaczone są dla rodziców oraz innych osób, opiekujących się dziećmi/nastolatkami, które poszukują praktycznego wsparcia w pracy nad wzmocnieniem swoich relacji rodzinnych. W Kursy może zaangażować się każda osoba, która chciałaby stanowić wsparcie i zachętę dla rodziców, i opiekunów oraz czerpać radość z goszczenia innych osób.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 14

Wrażliwość Rodzica

Anna i Piotr Werwińscy – Ruch Chrześcijański Mt28

OPIS

Celem tych warsztatów, które prowadzimy przy parafiach czy szkołach jest pomoc rodzicom zbudować trwałe więzi z dziećmi, dzięki którym będą mogli przekazać swoim dzieciom swoją wiarę. W praktyce warsztaty składają się z 7 spotkań, po około półtorej godziny, w domu pomiędzy warsztatami rodzice czytają książkę i wykonują drobne zadania, potem na spotkaniu oglądamy krótkie wideo, dzielimy się naszymi obserwacjami i zachęcamy się do wytrwałości w realizacji naszych celów.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 15

Ewangelizacja małżeństw i prezbiterów podczas spotkań kręgów Domowego Kościoła

Bp Marek Marczak – Domowy Kościół

OPIS

Ruch Domowego Kościoła jest obecny w Polsce i w wielu krajach na świecie. Prowadzący warsztaty chciałby podzielić się osobistym doświadczeniem udziału w kręgach Domowego Kościoła. Obecność duchownego pośród małżeństw tego ruchu jest okazją nie tylko do wzajemnego poznania i zbliżenia, ale staje się konkretną propozycją wspólnoty Kościoła, aby towarzyszyć zarówno świeckim jak i duchownym w pogłębianiu właściwej dla każdego powołania duchowości.
ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 16

Spotkanie dwóch sakramentów kapłaństwa i małżeństwa w rekolekcyjnym duszpasterstwie rodzin

ks. Gabriel Pisarek SCJ – Sercanin

OPIS

Przedstawienie pracy duszpasterskiej polegającej na prowadzeniu i organizowaniu rekolekcji dla małżeństw i rodzin. Spotkanie dwóch sakramentów w trakcie przygotowania i prowadzenia rekolekcji. Możliwość dyskusji z uczestnikami warsztatów na temat wzajemnych oczekiwań kapłanów od małżonków i małżonków od kapłanów w kontekście duszpasterstwa małżeństw i rodzin.

ZAPISZ SIĘ

 

Warsztat 17

Jaki świat zostawimy naszym dzieciom? – solidarność międzypokoleniowa i inne lekcje z „Laudato si”

Piotr Abramczyk, Magdalena Kadziak – Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska

OPIS

W wydanej w 2015r. encyklice „Laudato si’” papieża Franciszka niejednokrotnie rozlega się proroczy apel o solidarność międzypokoleniową. Dlaczego w obecnych czasach wydaje się to tak istotne? Na warsztacie przez pryzmat encykliki przyjrzymy się temu co się dzieje w naszym wspólnym domu, kładąc szczególny akcent na współczesne formy degradacji relacji międzyludzkich. Wreszcie zastanowimy się co my jako chrześcijanie możemy zrobić, by nie zawieść oczekiwań – Bożych, przyszłych pokoleń i całego stworzenia, które „z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” (Rz 8,19).
ZAPISZ SIĘ